Kuchnia Wrocławia - Kuchnia tatarska
Restauracje
Mniejszości narodowe
Młodzi kreatorzy
Imprezy
Trendy
Zespół Szkół Gastronomicznych
Potrawy Regionalne
Wtorek, 01 Marzec, 2011

Kuchnia tatarska

Kuchnia tatarska nie należy do lekkich. Potrawy są tłuste i ostro przyprawione. Podstawą jest mięso i mąka. Zaskakuje liczbą różnorodnych potraw przygotowywanych praktycznie z tych samych składników.
Królują pierogi, pierożki, placki, zawijańce. Szczególnie smakowite są kibiny – pieczone pierożki z ciasta drożdżowego, nadziewane mięsem, kapustą i cebulą lub cebulniki z mięsem i cebulą. Pyszne są również piermacze (garstki) z farszem mięsnym, smażone w głębokim tłuszczu. W rozwałkowany placuszek nakłada się mięsny farsz, ściąga brzegi, nie zlepiając ich, przez co tworzy się rodzaj sakiewki. Następnie smaży się w głębokim tłuszczu na mocno rumiany kolor. Są kruche i aromatyczne.
- A A A +
Drukuj Drukuj
 E-mail  E-mail
RSS RSS
Tatarskie kołduny różnią się od litewskich. Do farszu nie dodaje się majeranku. Nadziewa się je farszem wołowo-jagnięcym i podaje się z rosołem w filiżance. Są daniem głównym. Znacznie większe od litewskich. W przeszłości Tatarzy nie stosowali do tej potrawy żadnych dodatków. W ostatnich latach serwuje się je z dodatkiem różnych domowych sałatek i surówek. To danie świąteczne. Podaje się je także podczas przyjęć weselnych.
Jak twierdzi p. Musa Czachorowski pierekaczewnik to chyba najbardziej znana potrawa tatarska w Polsce. Niektórzy mówią o nim pieróg, rogal, cebulnik, a są i tacy, co nazywają go nawet tatarskim strudlem. Potrawa ta wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Pierekaczewnik może pochwalić się również certyfikatem unijnym jako gwarantowana tradycyjna specjalność.
Pierekaczewnik i bielusz nie mają odpowiedników w polskiej kuchni. Pierwszy zrobiony jest z ciasta makaronowego. Płaty ciasta smaruje się masłem, nakłada farsz, wszystko zwija się w rulon i układa na blasze w kształcie ślimaka. To potrawa świąteczna. Podaje się ją na gorąco jako drugie danie lub na zimno, na kolację. Bielusz wygląda podobnie, ale sporządza się go z ciasta drożdżowego.
Inne tatarskie specjały, to płow (pilaw), kryszonka i listkowiec. Tradycyjnym deserem jest pachlawa. Cieniutkie jak pergamin ciasto zwija się tak jak makaron, kroi i, nie rozwijając, wrzuca na gorący tłuszcz. W czasie smażenia tworzą się spiralne wstążeczki, które później posypuje się obficie cukrem pudrem lub macza się w miodzie i posypuje orzechami.
Do ulubionych ciast należą strucle z makiem. Nie może ich zabraknąć w tatarskim domu podczas świąt. Swoistym deserem są pampuszki – słodkie bułki z domieszką sera, serwowane na gorąco w śmietanie z cukrem lub na zimno, bez dodatków.
 
Wróć ...
Kuchnia Wrocławia - Kuchnia tatarska
.
Dolfil